کانون اندیشه خلاق| وقتی قرار به خلاقیت باشد …

شناسایى نام و نشان تجارى

PLANTERS-TRUCK2_900

شناسایى نام و نشان تجارى

فرض کنید که براى خرید بادام‌زمینی به سوپرمارکت مراجعه کرده‌اید. کدام‌یک از دو نام و نشان تجارى پلنترز یا آنکل جیمز را انتخاب مى‌کنید؟ اگر قیمت محصول آنکل جیمز بسیار ارزان‌تر باشد و شما در زمره‌ى مشتریانى باشید که به دنبال خرید کالاهاى ارزان قیمت است، انتخاب شما آنکل جیمز است، اما در شرایط دیگر بسیارى از افراد، بادام زمینى‌هاى پلنترز را انتخاب مى‌کنند. دلیل این امر این است که این نام برایشان شناخته شده است. به عبارت دیگر، سطح شناسایى این نام و نشان تجارى نزدشان بالاتر است.

‏براى سالیان متمادى در تبلیغات پلنترز به مشتریان گفته‌شده که بادام رمینى‌هاى این شرکت بهترین است. اگرچه ممکن است بسیارى از مردم هرگز آن محصول را استفاده نکرده باشند، اما برترى این نام و نشان تجارى را باور دارند. اگر نام و نشان تجارى دیگرى نظیر آنکل جیمز، هدایاى تبلیغاتى خود را به‌صورت مکرر همراه نامه‌هاى تبلیغاتى براى شما بفرستد، نام، لوگو و شعار این شرکت در منزل یا محل کار شما باقى خواهد ماند. تحت تأثیر این هدایای تبلیغاتى سطح شناسایى شما از این نام و نشان تجارى افزایش مى‌یابد. حتی اگر شیفته‌ی محصولات پلنترز باشید ممکن است روزى تصمیم بگیرید که بادام‌زمینی‌های آنکل جیمز را امتحان کنید. درنتیجه‌ی ارتقاى سطح شناسایى نام و نشان تجارى به سبب توزیع مکرر هدایاى تبلیغاتى، مشتریان با بسیارى از محصولات جدید آشنا مى‌شوند. از این مرحله به بعد، کیفیت و ارزش واقعى محصول، عامل کلیدى خواهد بود. در نمونه‌ی ذکر شده، یکى دیگر از جذاب‌ترین ایده‌های تبلیغاتى، ارسال نمونه‌ى محصول بادام‌زمینى در ظروف و بسته بندى‌هاى «بادوام و قابل نگهدارى» براى مشتریان است. در این صورت، زمانى که بادام زمینى‌ها تمام مى‌شوند، مشتریان شما بسته‌بندى را نگه مى‌دارند و براى کاربردهاى دیگر از آن استفاده مى‌کنند.

دو نام و نشان تجاری planters و uncle jim’s در زمینه‌ی تولید و عرضه‎‌ی بادام زمینی فعالیت می کنند. planters پرسابقه‌تر از دیگری است و کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار است. در حالی  که Uncle jim’s ارزان‌تر است و به تازگی به بازار راه یافته است.

 

3352d0afc0a3d6fe767719555baf6320

نمونه‌ای از بسته‌بندی‌های بادوام و قابل نگهداری برای معرفی محصولات.

‏محمدعلى، قهرمان سنگین‌وزن ورزش بوکس اظهار مى‌دارد: «من معتقدم که اگر به حد کافى تکرار کنم که بهترینم، مى‌توانم تمام دنیا را نسبت به برترى خود متقاعد سازم.» شاید کلید اصلى موفقیت در «تکرار پیام به حد کافى» باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به باشگاه مشتریان اندیشه خلاق بپیوندید و از مزایا و هدایای آن بهره مند شوید.
Thank You. We will contact you as soon as possible.